Europe is living an unprecedented situation that changed our lives overnight. Health care professionals, such as Speech-Language Therapists (SLTs)/Logopedists, continue to provide services to their clients/patients in various settings despite potential danger to themselves and their families.
Opširnije
PRVI PETAK U VELJAČI NOSI CRVENO ZA ŽENE!
obavještavamo vas da će se redovita godišnja Skupština HLD-a za 2018. godinu koja je ujedno i Izborna skupština, održati 06.03.2019. s početkom u 16 sati na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj, u dvorani Zagreb.
Rano otkrivanje, dijagnostika i podrška kod poremećaja iz spektra autizma. Split 4-6. travnja 2019.
Poštovane kolegice! Čast mi je i zadovoljstvo pozvati vas na 39. logopedsku tribinu koja će se održati u srijedu, 12.12. 2018. u 11:30 sati u prostorijama Bračnog i obiteljskog savjetovališta Splitsko-makarske nadbiskupije (BIOS), Gundulićeva 5 u Splitu. Detaljnije>>
Edukativni seminar „Poticanje ranog komunikacijskog i jezično-govornog razvoja“ Izvoditeljice su logopedinje Renata Rade i Zorana Dedić. U Metkoviću 28.4.2018. Detaljnije
Poštovani, sa zadovoljstvom vas obavještavam da se od danas na stranici The Stuttering Foundation (https://www.stutteringhelp.org/content/croatian) može naći hrvatski prijevod nekoliko brošura o mucanju.
Lijep pozdrav, Ana Leko Krhen
Cijenjene kolegice i kolege, pozivamo Vas na predavanja koje će se održati u ponedjeljak 16.listopada 2017.godine. u KBC-u Zagreb, u 18, 30 sati. Detaljnije
14. rujna 2017. službeno je završio trogodišnji projekt Jezična obrada u odraslih govornika (Adult Language Processing; HRZZ: UIP-11-2013-2421) financiranog iz Hrvatske zaklade za znanost. Nositelj projekta bio je Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, a voditeljica izv. prof. dr. sc. Jelena Kuvač Kraljević.
Opširnije
Pozivamo Vas na predavanje i sastanak ZG podružnice, koje će se održati u četvrtak, 16. 02. 2017 . godine, u Specijalnoj bolnici za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama, Goljak 2, u 19 00 sati. Tema: Laserska kirurgija glasnica, predavač: Prof. dr. sc. Mirko Ivkić specijalist otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata. Detaljnije
Tijekom 2014. godine Hrvatsko logopedsko društvo se i službeno uključilo u prvu nacionalnu kampanju za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja «Čitaj mi», koja ujedno podržava i prati sve događaje vezane uz čitanje i pisanu riječ na državnoj, europskoj i svjetskoj razini.
Opširnije
Dana 25. 05. 2013. održala se Generalna skupština CPLOL-a u Sofiji na kojoj je izglasano prihvaćanje Hrvatskog logopedskog društva kao punopravnog člana ove europske logopedske asocijacije. CPLOL sada okuplja logopedska društva iz 29 europskih zemalja.
Opširnije
Znanstveno-stručni simpozij o važnosti timskog pristupa u liječenju rascjepa usne i /ili nepca namijenjen je neonatolozima, pedijatrima, otorinolaringolozima-audiolozima, logopedima, ortodontima, stomatolozima, pedodontima, oralnim kirurzima, psiholozima.
Mjesto i vrijeme održavanja: 15. studenog 2013., Klinička bolnica Dubrava, Av. Gojka Šuška 6
Rascjepi usne i nepca najčešća su urođena malformacija lica. Na otprilike 1000 novorođene djece rodi se dvoje s nekim oblikom rascjepa usne i nepca. Rascjepi nastaju kao posljedica nedovršenog razvoja usne i/ili nepca u ranim tjednima trudnoće kada se formira lice. Budući da se usna i nepce formiraju u različito vrijeme, moguće je da se dijete rodi samo s rascjepom usne, s rascjepom i usne i nepca ili samo s rascjepom nepca. Razlog nastanka rascjepa još uvijek nije razjašnjen, postoji više teorija, no sigurno je da ulogu ima nasljeđe, ali i različiti vanjski faktori u ranoj trudnoći. Klinička pojavnost rascjepa može biti raznolika, od minimalnih usjeka na crvenilu usne ili rascijepljenom početnom dijelu mekog nepca do potpunih, širokih, obostranih rascjepa koji obuhvaćaju cijelu usnu, nos, zubni greben te u potpunosti tvrdo i meko nepce. Neki oblici rascjepa mogu duže vrijeme biti neprepoznati, kao što je to slučaj kod submukoznog rascjepa nepca.
Zahvaljujući napretku tehnike i medicine, većina rascjepa usne danas se otkriva ultrazvučnom pretragom za vrijeme trudnoće, što omogućuje pravovremeno informiranje i pružanje podrške roditeljima. Informiranje roditelja od strane stručnjaka daleko je bolje nego “prikupljanje” raznih, često i neprovjerenih informacija s interneta. Rođenje djeteta s rascjepom nepca može biti stresno za roditelje, ukoliko nemaju podršku stručnjaka. Rascjep, osim što narušava izgled, utječe i na funkcije hranjenja, disanja, govora i sluha. Liječenje djece je dugotrajno i praktički počinje nekoliko dana nakon rođenja uzimanjem tzv. otiska i izradom „protezice“ koja olakšava hranjenje, ali i usmjerava udaljene segmenata usne i nepca u „pravilnom smjeru“. Nakon toga slijedi, ovisno o opsegu rascjepa, nekoliko kirurških zahvata.
Važno je istaknuti da nema uspješnog liječenja rascjepa bez TIMSKOG pristupa liječenju. Iako je zahvaćena mala anatomska regija, za uspješno liječenje djece s rascjepima usne i nepca od iznimne je važnosti angažiranje više specijalističkih struka. Osim maksilofacijalnog kirurga, u timu sudjeluje otorinolaringolog, logoped, ortodont, anesteziolog, oralni kirurg, stomatolog, psiholog i socijalni radnik. Brojnost i raznolikost tima ilustrira svu složenost problematike liječenja osoba s rascjepom. Liječenje je jedinstveno i specifično jer se odnosi na izgled, govor, slušanje, žvakanje i gutanje te iz tog razloga samo TIMSKI pristup liječenju omogućava uspješan rezultat, odnosno pruža mogućnost da se djeca rođena s nekim od oblika rascjepa usne i nepca nakon liječenja ne razlikuju ni po čemu od svojih vršnjaka.
Poštovani kolege, želja nam je da ovim jednodnevnim simpozijem prikažemo tijek liječenja djece s rascjepom usne i/ili nepca, pojasnimo ulogu svakog pojedinog člana u timu te kako u međusobnoj suradnji stvaramo novu kvalitetu. Pozivamo vas da svojim znanjem i iskustvom iz različitih znanstvenih disciplina sudjelujete i time doprinesete ovom simpoziju.
Napomena: Simpozij je bodovan od strane
Hrvatske liječnike komore i Hrvatske psihološke komore.
HRVATSKO LOGOPEDSKO DRUŠTVO
Borongajska c. 83f, 10000 Zagreb | email: info@hld.hr
OIB: 73587984904