06.03.2025

Obilježavanje EDL2025. – Podružnica Sjeverozapad

Izvještaji

6.3.2025. od 15:00 do 18:25 sati održavao se mini simpozij u Centru za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar u Varaždinu povodom Europskog dana logopedije. Na simpoziju je sudjelovao velik broj logopeda, učitelja, edukacijskih rehabilitatora, odgojitelja, roditelja i drugih zainteresiranih.

Simpozij je otvorila Ivana Srebačić Lončar, mag. logoped., stručni suradnik mentor, prigodnim govorom te predavanjem pod nazivom „Kako komunicira mama logopedinja?“. Govorila je o komunikacijskom okruženju iz pozicije mame i logopedinje. Time je podijelila vrijedno iskustvo iz obiju uloga, stručne i životne. Tijekom predavanja ponudila je nekoliko savjeta kako poticati komunikaciju kod djece od najranije životne dobi te teorijom potkrijepila savjete. Glavna misao predavanje je: dijete treba biti dosadno! Anita Marciuš, prof. logoped., stručni suradnik savjetnik iz Centra za odgoj i obrazovanje u Čakovcu prenijela je svoje iskustvo u radu s djecom s višestrukim teškoćama u razvoju. Predavanjem „Poticanje komunikacije preko slikovnica kod djece s višestrukim teškoćama u razvoju“, dala je uvid u svoj rad. Sudionici simpozija saznali su zašto koristiti slikovnice u radu s djecom, kako prilagoditi postojeće slikovnice potrebama pojedinog djeteta, kako na prilagođen način čitati slikovnice te koji su izazovi kod čitanja slikovnica. Video prikazima čitanja slikovnica te korisnom literaturom zaokružila je temu čitanja slikovnica u terapijskom procesu. Nakon prvog dijela predavanja, slijedila je pauza za umrežavanje, kavu i kolače.

Drugi dio simpozija započela je Đurđica Krtanjek, učiteljica razredne nastave, izvrsna savjetnica s predavanjem „Stvaranje poticajnog razrednog okruženja – temelj produktivne komunikacije“. Govorila je o ulozi obitelji, kao primarne sredine, i škole kao sekundarne, na komunikaciju, kako prepoznati nepoticajnu komunikacijsku okolinu i, ono najvažnije, kako ju promijeniti na bolje. Predavačica je prikazala kakvo okruženje je stvorila u svom razredu i ponudila ideje njegovo stvaranje. Krešimir Plantak Večerin, odgojitelj savjetnik i praktičar terapije igrom, nastavio je s predavanjem „Ku-ku!? Gdje si?! Ima li prostor komunikacijski potencijal?“. Prostorna je komunikacija znanstvena disciplina te je važno znati koji utjecaj prostor ima na komunikaciju. Prikazana je poveznica između prostora i komunikacije kod djece koja najbolje komuniciraju kad su im dostupne vlastite fotografije, crteži, radovi. Na stvaranje prostornog okruženja trebamo gledati kao na investiciju, ne kao na trošak.

Predavanje je bilo interaktivno i uspješno je uključivao sve prisutne na kritičko promišljanje o komunikacijskom potencijalu prostora u kojima radimo. Mia Marčec, prof. logoped., stručni suradnik savjetnik predstavila je temu „Vizualna podrška kao ključ učinkovite komunikacije“. Govorila je o znanstveno utemeljenim metodama vizualne podrške, teorijskim uporištima upotrebe vizualne podrške u terapijskom radu, koristima i dobrobitima za djecu s teškoćama u razvoju i djece urednog razvoja te načinima izrade. Podijelila je vrijedne savjete, smjernice i materijale za izradu vizualne podrške (internetske stranice, aplikacije). Vizualna podrška vrijedan je alat kojim se možemo poslužiti jer – dok govorimo, riječi odmah nestanu, a vizualni rasporedi, socijalne priče, video modeliranje, prvo-onda rasporedi, komunikacijske ploče, knjige i ostalo – ostaje. Mini simpozij završio je predavanjem Tajane Hašperger, mag. psych., „Od komunikacije do odnosa“. Dani je uvid u stvaranje odnosa s drugima i koliko komunikacija može utjecati na naše odnose. Predstavlja nekoliko definicija komunikacija, a jedna od njih jest: komunikacija je odnos. Da bismo poboljšali svoje odnose s drugima i vodili uspješniju komunikaciju, trebamo osvijestiti što ometa komunikaciju te postići ravnotežu između vlastitih i tuđih potreba.

Zahvaljujemo svima koji su zajedno s logopedima Podružnice Hrvatskog logopedskog društva Sjeverozapad obilježili Europski dan logopeda!

Tekst pripremile: Ines Horvat, mag. logoped. i Eva Maltar, mag. logoped.